داورزن در محرم

داورزن در محرم ،محرم در داورزن

شهر داورزن مانند دیگر بلاد در سوگ امام وسرور شهیدان  عزاداری می کند. مردم این شهر در روز اول محرم با خواندن زیارت عاشورا (هر روز تا دهم محرم) خود را برای سوگواری آماده می کنند یک  روز به محرم مراسم علم بندان که حرکت نمادین کاروان امام حسین (ع)به کربلا می باشد را گروهی از کودکان به نام گروه افلاکیان با تعزیه ای سوزناک اجرا می کنند و پس از مردم همه با هم مراسم علم بندان انجام می گردد.

تصاویری از مراسم علم بندان:

 

واما بعد:

هیئات حسینیه داورزن از شب اول محرم با دادن شام به هیئت که بانیان آن نیز مردم هستند عزای امام حسین (ع) ویارانش را بر پا می دارند و هر هیئت هر شب  پس از شام با خواندن نوحه به صورت دسته ای به سوی تکیه حسینی داورزن حرکت می کنند ودر آنجا نیز به نوحه خوانی ومدیحه سرایی می پردازند وسپس به سخنان واعظ شهر گوش می دهند .

آنگاه که سخنان واعظ ومداحی ها به پایان می رسد مراسم ویژه ای را که (حسن حسین )نام دارد را اجرا می کنند. وآن بدین صورت است که حلقه ای به دور علم در حال حرکت موزون زده می شود و افراد با سینه زنی و گفتن حسن حسین و خم و راست شدن این مراسم را بجا می آورند.وآنگاه پس از آن چاووش بانگ خود را میخواند وصدای یا حسین  جمعیت بلند میشود ومجلس به اتمام میرسد .

این گونه است مراسم مردم داورزن تا شب یازدهم محرم

در روز تاسوعای حسینی  دسته های هیئات از تکیه حسینی باهم با خواندن نوحه و  عزاداری به سوی مزار شهدا به را می افتند ونماز جماعت ظهر را در انجا بر پا می دارند.

 

عاشورای حسینی نیز به همین منوال به سوی میدان عاشورا به راه می افتند و سپس مراسم تعزیه خوانی شروع می شود واین مراسم تا قبل از نماز مغرب ادامه می یابددر بین تعذیه به هنگام اذان ظهر در همان میدان عاشورا نماز جماعت برپا می شود.

در روز یازدهم محرم گروه افلاکیان حرکت نمادین اسرا از کربلا به شام را نیز با هنرمندی تمام اجرا می نمایند .

بگذار تابگرییم چون ابر در بهاران        کز سنگ ناله خیزد روز وداع یاران

شب دوازده محرم در تکیه حسینی تعذیه پر شور خرابه شام (تعذیه حضرت رقیه (س))توسط گروهی از تعذیه خوانان داورزن اجرا میگردد.

/ 1 نظر / 25 بازدید
احمد

ممنون