چرا سالگرد شریعتی در مزینان قابل تامل است؟

وبلاگ نویس داورزنی :چرا سالگرد شریعتی در مزینان قابل تامل است؟

تقدیر از نخبگان و بزرگان در هرزمینه چه ادب و هنر باشد چه اقتصاد و چه سیاست برهمه فرض است و باید آنچنان علم و دانش پاس داشته شود که منزلت آن است و   آیات و احادیث و روایات فراوانی نیز بر قدرشناسی از علم و عالمان  آمده و برآن نیز تاکید شده است .

برگزاری همه ساله بزرگداشت دکتر علی شریعتی نیز تاکیدی بر پاسداشت علم و جامعه علمی است .

متاسفانه در برگزاری سالروز بزرگداشت دکتر شریعتی همیشه افراط و تفریطهای فراوانی وجود داشته که البته این را باید به حساب مسئولان استانی و یا کشوری گذاشت که هرچند شاید حضور آنان غنیمتی برای بخش داورزن و روستای مزینان  محسوب می شد ولی عقبه آن تا ماهها بلکه سالها  دامن بعضی مردم و یا مسئولان محلی را می گرفت که باید در راست و ریسه کردن مشکلات و تبعات پیش آمده اقدام می کردند

به هر تقدیر در کش و قوس این ماجراها تقدیر از عالمان دینی و شهیران سیاسی ملاک ارزیابی کار بعضی مسئولان شده است .تا آجا که بعضی مناطق و شهرستانها با پیدا کردن علمای زیر خاکی آنچنان تبلیغاتی به راه می اندازند که گویی تمام جوامع مدیون هنر آنان بوده است حال آنکه گاه بعضی از این متفکران و دانشمندان که شهرت آنان جهانی شده است به لحاظ برخی برداشتها از  سخنها و گفتارهای دو پهلو و منفعت طلبانه دیگران مغضوب واقع می شوند.

امسال نیز همچون دو سه سال اخیر متفکر اندیشمندی همچون دکتر شریعتی مغضوب واقع شده و سالگرد وی در یک سکوت معنا دار درزادگاهش برگزار شد .

البته باید توجه داشت که علل مختلفی در این بین وجود دارد که باعث شده تا دکتر شریعتی برای کسانی سکوی پرتاپ و برای کسانی هم برج زهر مار باشد که چشم دیدن او را نداشته باشند.

بگذریم از این موضوع که سالگرد دکتر شریعتی از حالت کشوری به استانی و استانی به شهرستان و از شهرستان به بخش و از بخش به روستای مزینان سیر نزولی داشته است اما ذکر این موضوع مهم است که باید به دکتر علی شریعتی به عنوان یک چهره فراجناحی نگاه کرد و نه اینکه چون تعدادی از فلان جناح در برگزاری بزرگداشت دخالت داشته و یاحضور دارند پس گروه دیگرنباید در مراسم وی شرکت کند.

باید زمینه ها را طوری مهیا کرد که سوء استفاده کنندگان از شخصیت دکتر شریعتی نتوانند به راحتی در بزرگداشت وی جولان دهند و عرصه را برگروههای دیگر تنگ کرده و شخصیت وی را به نفع خود مصادره کنند.

هرچند باید در این بین از گردانندگان اصلی سالگرد دکتر شریعتی در مزینان که شورای اسلامی و دهیاری روستای مزینان نیز به نوعی انتقاد کرد .

برگزاری مراسم بزرگداشت دکتر شریعتی نباید در حد یک مراسم کوچک و کم اهمیت برگزارمی شد بایستی با هماهنگی مسئولان بخش و شهرستان و دعوت از سخنرانان مناسب برنامه را به سمت و سویی می بردند که از حالت نمایشی به حالت رسمی و پر محتوا تبدیل می شد . در حاشیه قرار دادن مسئولان بخش و شهرستان در مراسمی که تجلیل از یک متفکر ملی است کار بسیار نابجایی است که متاسفانه باید گفت این موضوع در مراسم امسال رخ داد هرچند نباید از این موضوع نیز بگذریم که مسئولان بخش و شهرستان خود بایستی به انجام چنین برنامه ای اهتمام داشتند تا علاوه برآنکه حرف و حدیثی در بین نباشد جلو بعضی سوء استفاده ها توسط بعضی افرا د و چهره نیز گرفته می شد .هرچند ذکر این موضوع هم که برگزاری مراسم بایستی مردمی باشد نیز  وجود دادرد که البته مسئولان با درایت و انجام اقدامات  خاص و مناسب می توانستند در این راه کمک حال شورای اسلامی مزینان باشند.

به هر تقدیر منظور نظر نگارنده از درج این مطلب آن است  که دکتر شریعتی یک شخصیت ملی است و باید با برپایی مراسم در خور شان وی در شهرستان سبزوار و زادگاهش روستای مزینان مقام و جایگاه وی حفظ شود .  

مهری -اخبار داورزن

/ 0 نظر / 23 بازدید