گذری بر تاریخ

آقا ابراهیم امین السلطان معروف به میرزا علی اصغر امین السلطان

 

 

لاچین خان گرجی جدّ آقا ابراهیم خان

در هنگامه یورش سپاهیان روس به گرجستان ، یکی از بزرگان گرجی شورها آفرید و پایمردی ها کرد و در کنار عباس ‌میرزا نایب‌السلطنه (پدرش فتحعلی شاه) هرچه توانست کرد. آخرالامر هم که شهر سقوط کرد با همه تلخی تمام دارایی و اعتبار خود را گذاشت و ترک دیار کرد و به تبریز آمد. این گرجی وطنخواه و دلیر لاچین‌خان بود ، جدّ (آقا ابراهیم) امین‌السلطان.

 

آقا ابراهیم امین السلطنه و آبدارخانه عباس میرزا

آقا ابراهیم ، آبدارخانه عباس‌میرزا نایب‌السلطنه را اداره می‌کرد و این عنوان روی او ماند ، حتی آن زمان که در دربار ناصرالدین ‌شاه ملقب به امین‌السلطان شده بود و زمانی که لقبش به علی ‌اصغر خان رسیده بود برخی درباریان برای تحقیر، واژه «آبدار» را پسوند نامشان می ‌کردند. آقا ابراهیم فرزند زال ‌خان بود و شاید به همین سبب عده‌ای در شناخت این خانواده ره افسانه زدند و نسبتش را به رستم دستان رساندند.

زال‌ خان خواهر لاچین‌ خان را به زنی گرفته بود.

 

عباس‌ میرزا و لاچین خان

عباس‌ میرزا نایب‌السلطنه به پاس پایمردیهای لاچین‌خان، زیر بال و پر فرزندانش را گرفت. اگر آقا ابراهیم از آبدارباشی به امین‌السلطانی رسید و یکی از دختران قاجار را به او دادند ، به سبب شایستگیهای وی نیز بود.

 

مجسمه ناصرالدین شاه در موزه کاخ گلستان/ از سایت تاریخ تهران و ایران

 

مرگ نایب‌السلطنه عباس میرزا

آقا ابراهیم در مرگ نایب‌السلطنه (عباس میرزا ولیعهد فتحعلی شاه)، وقتی جواهرات قیمتی او را به پسر بزرگش محمد شاه داد ، به عنوان امانتدار دربار شهرت یافت. اگر آقا ابراهیم کارش را با "آبدارباشی" دربار شروع کرده بود ، علی ‌اصغر(دومین پسرش میرزا علی اصغر امین السلطان اتابک اعظم) در پانزده سالگی پیشخدمت مخصوص دربار ناصرالدین‌شاه بود ، در بیست و دو سالگی امین‌الملک شد و پس از مرگ پدرش آقا ابراهیم لقب امین‌السلطانی را به ارث برد و در زمان مظفرالدین‌شاه ملقب به «اتابک اعظم» شد. آنچه از خصیصه این خاندان اصلاً در "علی‌اصغر امین‌السلطان اتابک اعظم" دیده نمی‌شد خساست بود. گشاده ‌دستی او آشنا و بیگانه نمی‌شناخت.

(منبع: از موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران)

..................................

 

آقا ابراهیم امین السلطان معروف به میرزا علی اصغر امین السلطان

 

آقا ابراهیم امین السلطان

در سفر دوم ناصرالدین شاه به خراسان که در سال 1300 ق. صورت گرفت ، آقا ابراهیم امین السلطان از همراهان شاه بود و در ماه رمضان در بین راه ، در قریه داورزندرگذشت. ناصرالدین شاه پس از مرگ آقا ابراهیم امین السلطان (میرزا علی اصغر امین السلطان) تمام مشاغل او را از قبیل:

  • بیوتات سلطنتی
  • انبار غله مرکزی
  • ضراب خانه
  • وزارت گمرک ، خزانه و غیره
  • وزارت دربار
  • لقب امین السلطانی

که همگی از مشاغل بسیار پر دخل و ناندار مملکت بود ، به پسرش میرزا علی اصغرخان امین السلطان (بعدأ اتابک اعظم) منتقل نمود.

(از سایت "میراث فرهنگی تهران" )

............................

 

با تشکر از سایت "میراث فرهنگی تهران" و سایت " موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران" / سایت خانه و خاطره/ سروش آذرت/اسفند 1388 خورشیدی/2010 میلادی

/ 1 نظر / 104 بازدید
شریف الدین

بسیار ممنونم, نوشته ی شما خیلی بدردم خورد