امامزاده‌های بهمن آبادرا بشناسیم

امامزاده‌های "بهمن آباد" را بشناسیم

در ۲ کیلومترى شمال ده مزینان و در حاشیهٔ روستاى بهمن‌آباد - از توابع سبزوار - دو بقعه، ‌ مجاور هم در محوطه‌اى محصور واقع‌‌اند که در اصل، به صورت مجموعه‌اى شامل آب‌‌انبار، حجرات ‌و زائرسرا بوده و امروزه از آن، فقط دو بناى یاد شده باقى مانده است.

وبلاگ روستای بهمن آباد در اخرین مطلب خود نوشت:

در ۲ کیلومترى شمال ده مزینان و در حاشیهٔ روستاى بهمن‌آباد - از توابع سبزوار - دو بقعه، ‌ مجاور هم در محوطه‌اى محصور واقع‌‌اند که در اصل، به صورت مجموعه‌اى شامل آب‌‌انبار، حجرات ‌و زائرسرا بوده و امروزه از آن، فقط دو بناى یاد شده باقى مانده است.

بناى اصلى، به نام بقعهٔ سیداسماعیل معروف است و بنایى نسباً بزرگ شامل بقعه، صحن، حیاط ایوان و راهروى ورودى است که از خشت و آجر ساخته شده‌‌اند.(البته تا حدود25 سال پیش، ایوان و اتاق های کنار امامزاده سید اسماعیل به صورت خشتی بود که تخریب و به جای آن سالنی از آجر ساخته شد) 

نقشهٔ بقعه به صورت چهارضلعى است که از داخل به وسیلهٔ گوشوارهٔ سادهٔ‌ لچکى، به هشت‌ضلعى تبدیل شده و گنبدى دو پوسته بر روى آن استوار کرده‌اند. ارتفاع گنبد به ۱۵ متر مى‌رسد.

بناى اصلى، در جهت غربى خود داراى حیاطى است که ایوان در جبههٔ‌ شمالى آن قرار دارد. صحن حیاط داراى ابعاد ۱۱×۱۳ متر است و از جانب غربى به وسیلهٔ دالانى به ابعاد ۲×۲۳ متر به بیرون راه دارد. در جوانب این دالان، قبرهایى وجود دارد که قدیمى‌ترین آن‌‌ها به تاریخ ۱۰۷۱ هـ.ق است.

در فاصلهٔ ‌۵۰ مترى بناى مذکور، بناى امام‌زاده سیدحسین واقع است که فقط داراى اتاق مقبره است. این بنا نیز از خشت و آجر ساخته شده و نقشهٔ آن از بیرون، هشت‌ضلعى و از داخل، مربع است. این بنا داراى گوشواره‌ها و گنبد سالم آجرى است.

رسوم حضور در امام زاده ها

مردم بهمن آباد و مزینان وگاهی اوقات روستاهای دیگر بعدازظهر پنج شنبه ها به این محل می آیند و زیارتی و گردشی و تجدید روحیه ای .

جوانها با پوشیدن لباس های تمیز و نوی خود در این جا جمع می شوند و پس از زیارت امامزاده ها  به گفت و گو می پردازند. دراینجا گاهی اوقات چای ،نان وماست ،خرما ،شکولات ،شربت وغیره به عنوان نذری پخش می شود.

روزهای عاشورا اینجاغوغایی است.دسته های بهمن آباد صبح عاشورا وارد صحن مزارشده بادسته های مزینان و سویز به طور جداگانه یکی شده و محشری برپامی سازند. دراین موقعیت ،کسی بجز گریه کاری نمی کند. پس از رفتن دسته ها، تعزیه شروع می شود .این مراسم تا ساعت ۴بعدازظهرادامه دارد. 

و اما ساعت تحویل سال:

یک ساعت قبل آغاز تحویل سال مردم روستاهای بهمن آباد و مزینان  اعم از زن ومرد، کوچک و بزرگ درصحن مزار جمع شده با تحویل شدن سال به روبوسی  و گفتن "صدسال به این سالها" می پردازند.

 این امامزاده چندین بار مورد تعرض دزدان قرار گرفته و قبر امامزاده سیداسماعیل خاک برداری شده است.درخصوص بافت ظاهری آن باید گفت ،حدود ۱۵سال پیش بافت گلی آن به نمای آجری تغییریافت.

/ 0 نظر / 9 بازدید